Zakażenia szpitale

zapalenie wątroby typu B

Pacjent, który jest hospitalizowany zakłada, że dzięki odpowiedniemu leczeniu, jego stan zdrowia ulegnie poprawie. Tymczasem zdarza się, że podczas pobytu w szpitalu dochodzi do rozwoju zakażeń. Wówczas stan zdrowia pacjenta może być nawet jeszcze gorszy, niż przed przyjęciem do szpitala. Co jest źródłem zakażeń szpitalnych?

Zakażenia szpitalne mogą być spowodowane przez różne czynniki zakaźne, takie jak bakterie, grzyby, wirusy czy pasożyty. Do zakażeń szpitalnych najczęściej dochodzi w wyniku osłabienia układu immunologicznego pacjenta. Istotny jest również rodzaj patogenów. Kilkadziesiąt lat temu najczęstsze zakażenia spowodowane były obecnością Staphylococcus aureus. W kolejnych latach funkcję tę przejęła bakteria Escherichia coli.

Istnieją również zróżnicowane możliwości rozpowszechniania szkodliwych drobnoustrojów. Może się to odbywać na skutek bezpośredniego kontaktu personelu medycznego z pacjentami. Inną możliwością jest przeniesienie bakterii z jednego chorego na drugiego, np. poprzez sprzęt leczniczy.

Ze względu na rodzaj czynnika, zakażenia można podzielić na endogenne, egzogenne oraz nieklasyfikowane. W pierwszym przypadku przyczyną zakażeń jest własna flora bakteryjna. Zakażenia endogenne nabyte są przez drobnoustroje szpitalne.

Duofilm ProSzkliwo płyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *